Kategorie produktów

Kategorie produktów

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech pozornie wydaje się być problemem błahym, dlatego też wiele osób lekceważy ten symptom, używając w awaryjnych sytuacjach odświeżaczy do ust, gumy do żucia, a nawet listka mięty.

Nieprzyjemny zapach z ust może nie tylko skomplikować nasze życie towarzyskie, ale może też być sygnałem naszego organizmu, że dzieje się coś złego. Co to oznacza w praktyce?

Przyczyny nieświeżego oddechu.

Zamiast maskować nieświeży oddech, należy podjąć działania zmierzające do odnalezienia głównej przyczyny, a następnie wybrać odpowiedni sposób walki z tą nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością. Nieświeży oddech może sprawić, że człowiek wpada w zakłopotanie, nierzadko sytuacja ta powoduje towarzyski ostracyzm, staje się przyczyną kłopotów zawodowych, a nawet osobistych dramatów.

Jest to problem na pozór banalny, choć często spotykany, ponadto ma on miło brzmiące dla ucha fachowe nazwy: halitosis fetor ex ore, fetor oris, bad breath.

Nieprzyjemny zapach z ust może występować przez cały dzień lub pojawiać w określonych porach dnia, np. po rano lub po zjedzeniu posiłku. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zakłada się, że na problemy z przykrym zapachem z ust uskarża się ponad 80% ludzi. Co może wywoływać tę dolegliwość?

Nieświeży oddech a nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

U większości osób skarżających się na tę dolegliwość (87%), przyczyną nieświeżego oddechu jest niestaranna higiena jamy ustnej. Na niedomytych zębach w krótkim czasie gromadzi się kamień nazębny, pozostałości po jedzeniu stanowią natomiast doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów, czego efektem jest powstawanie próchnicy, choroby dziąseł i śluzówki. Są to dolegliwości, którym bardzo często towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. 

Warto dodać, że fakt ten dotyczy także posiadaczy protez zębowych. Protezy najczęściej są wykonane z akrylu, który jest materiałem porowatym i na jego powierzchni często rozwijają się szczepy bakterii, stanowiące źródło nieprzyjemnego zapachu z ust. Przyczyną nieświeżego oddechu może być także język, a co ciekawsze, problem ten pojawia się tak samo często jak niewłaściwe czyszczenie zębów lub protez zębowych. 

W pokrywającym tylną część języka nalocie gromadzą się bakterie beztlenowe (m.in. Fusobacterium, Actinomyces). W procesie metabolizmy tych drobnoustrojów powstają lotne związki siarki (siarkowodór, siarczek dimetylu, merkaptan metylu), które stają się przyczyną przykrego zapachu z ust.

Nieświeży oddech a problemy laryngologiczne.

Jeśli problemy stomatologiczne zostały wykluczone jako przyczyna nieświeżego oddechu, należy szukać jej wśród schorzeń natury laryngologicznej. Problem ten pojawia się najczęściej w przypadku osób, które często chorują na anginę, miewają alergiczny nieżyt nosa lub zapalenie zatok.

Dzieje się tak głównie dlatego, że w przypadku nawracających infekcji gardła w migdałkach podniebiennych tworzą się nisze, w których często zalegają resztki jedzenia. W procesie ich rozkładu bakterie beztlenowe wytwarzają znaczne ilości siarki, co przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu. 

Ponadto w niszach migdałkowych może także gromadzić się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, która spływa z zainfekowanych zatok i nosa. Problem staje się poważniejszy w sytuacji, gdy dochodzą do tego zaburzenia pracy ślinianek. 

Główną funkcją, jaką spełnia ślina, jest wypłukiwanie bakterii z obrębu jamy ustnej i gardła. W przypadku, gdy jest jej zbyt mało, bakterie biorą górę, efektem czego jest nieprzyjemny zapach z ust. 

Nieświeży oddech a kłopoty żołądkowe

Może się zdarzyć, choć bardzo rzadko, że przyczyną nieświeżego oddechu są schorzenia w obrębie układu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości jest choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt lub grzybica przewodu pokarmowego, zespół złego wchłaniania lub zbyt mała ilość enzymów wytwarzanych przez trzustkę i wątrobę. 

Analiza ewentualnych dolegliwości gastrycznych powinna być rozpatrywana w sytuacji, gdy całkowicie zostaną wykluczone przyczyny stomatologiczne i laryngologiczne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.