Kategorie produktów

Kategorie produktów

Dysleksja

Dysleksja

Dysleksja

Dysleksja to pewne zaburzenie, które będzie powiązane z tym, że pojawiać się będzie problem z czytaniem i pisaniem u dziecka. Dzieci takie są normalnie rozwinięte, nie mają wad wzroku czy słuchu ani problemów neurologicznych, otoczone są normalną opieką w domu i w szkole. Nie występują żadne większe zaniedbania w środowisku, ale jednak pojawia się taki właśnie problem.

Dysleksja może występować w różnym nasileniu nawet u kilkunastu procent populacji. Na czym polega dysleksja i jakie są jej przyczyny? Jaką rolą odgrywa tutaj dieta?

Dysleksja to nie wyrok

Jest to schorzenie, którego nie będzie się dało wyleczyć tak jak normalnej choroby. Tak naprawdę dyslektykiem jest się na całe życie. Ważne będzie więc ćwiczenia dla siebie jakichś strategii zachowania, które sprawią, że w życiu codziennym nie będzie żadnych problemów.

Może w tym pomagać między innymi specjalna terapia prowadzona przez doświadczonych pedagogów. Im wcześniej zacznie się takie terapie prowadzić tym wcześniej pojawią się pozytywne dla dziecka efekty.

Przyczyny dysleksji

Jakie są przyczyny dysleksji, tak naprawdę nie wiemy nawet do tej pory. Mamy różne cechy, które pozwalają odróżniać osoby z dysleksją od tych, którzy takiego problemu nie mają, ale jednoznacznych przyczyn nie udało się wyznaczyć.

Najczęściej te różnice polegają na tym, że inaczej jest aktywny mózg u osób z tym problemem a inaczej u tych, którzy takiego schorzenia nie mają. Jest to pewna informacja, która będzie dość ważna, ponieważ jest to potwierdzenie, że dysleksja jest schorzeniem, które ma tło biologiczne.

Mamy także badania, które sugerują, że taki problem może być częstszy niż w przeszłości, ponieważ zmieniła się mocno nasza dieta. 

Dużo zależy od tego, jak wcześnie ten problem uda się wykryć. Im wcześniej, tym łatwiej będzie z nim walczyć. Najważniejsze dla dziecka to odkryć ten problemem jeszcze zanim będzie się w przedszkolu, najpóźniej w zerowej klasie, tak by dziecko skierowane było na dodatkowe zajęcia o charakterze korekcyjnym. 

Objawy dysleksji

Dysleksja to pewne zaburzenie rozwojowe, które upośledza zdolność dziecka do nauki czytania oraz pisania. Skuteczna pomoc będzie zależeć od tego jak wcześnie uda się ten problem zauważyć.

  • To zaburzenie ma neurologiczny charakter i może się objawiać różnymi trudnościami w nauce.
  • Dziecko dyslektyczne ma trudności w sylabizowaniu, czytaniu i mimo tego, że ma normalne na dany wiek IQ.
  • Dysleksja tak naprawdę powoduje pewne upośledzenie w zakresie tworzenia słów.
  • Dzieci nie są w stanie działać w ten sposób, że głoski przełożą na literki czy brzmienie na zapis graficzny słów.
  • Nie będą w stanie ich dobrze składać w czasie czytania. 

Biologiczne uwarunkowania dysleksji

Mówi się, że ten problem może być spowodowany tym, że nie ma odpowiedniej interakcji między obiema półkulami mózgu. Dysleksja to jednak zawsze problem lewej półkuli mózgu, który związany jest z dysfunkcją położonych tam ośrodków mowy, odbiorczego oraz uczuciowego i nadawczego, a więc ruchowego.

Czasami ten problem może mieć nawet charakter genetyczny i jeśli w rodzinie takie problemy występowały, to trzeba się liczyć z tym, że u dziecka problem dyslektyczny również może mieć miejsce, dlatego warto od małego dokładnie dziecko obserwować.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.