Kategorie produktów

Kategorie produktów

Odciski

Odciski

Odciski

Wbrew przekonaniu wielu osób, odciski wcale nie są problemem jedynie estetycznym. Jeśli się ich nie leczy, niepotrzebnie przysparzają bólu, w skrajnych przypadkach powodując nawet stan zapalny. Zazwyczaj powstają na skutek chodzenia w niewygodnych butach i to nie tylko za ciasnych, ale również zbyt luźnych.

Wychodzi więc na to, że sami prosimy się o odciski, bo wystarczyłoby zmienić buty, ale niestety... Nie zawsze możemy sobie pozwolić na zmianę szpilek czy butów do garnituru na bardziej wygodne.

Jak zatem z nimi skutecznie walczyć? Co warto wiedzieć o odciskach?

Skąd biorą się odciski?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z modzelami (ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka), czy też nagniotkami (zwiększenie wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych), mechanizm ich powstawania jest taki sam. Odciski są rezultatem utrzymującego się przez długi czas tarcia lub nacisku. Skóra za wszelką cenę stara się ochronić przed uszkodzeniem, wytwarza więc dodatkowe komórki warstwy rogowej.

Niestety, nie mamy do czynienia z naturalnym procesem ich złuszczania, ale z narastaniem, które prowadzi do utworzenia stwardniałej warstwy. Nie wygląda to najładniej i z czasem prowadzi do dolegliwości bólowych. Co więcej, pod odciskiem pojawia się stan zapalny. 

Jak zapobiegać odciskom?

Najczęściej źródłem problemów z odciskami są niewygodne buty, zwłaszcza jeśli nie tylko są źle dopasowane, ale mają wysoki obcas. To właśnie dlatego odciski są przede wszystkim dolegliwością kobiet. Z modzelami i nagniotkami muszą jednak walczyć również te osoby, które mają dużą nadwagę.

Odciski są też często łączone z innymi schorzeniami stóp,  zwłaszcza z ich wadliwą budową (tu daje o sobie znać między innymi problem płaskostopia). Przyczyną ich powstawania są też nierówności kostne, a niekiedy również niewłaściwa motoryka.

Chcąc im przeciwdziałać, najlepiej jest skupić się na profilaktyce. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć noszenie wygodnego obuwia, warto też jednak zrezygnować z obcisłych rajstop i skarpet.

Bardzo duże znaczenie ma również właściwa pielęgnacja stóp. Na noc należy stosować krem nawilżający, bo to właśnie on jest w stanie nie tylko nawilżyć i natłuścić skórę, ale również skutecznie zapobiegać narastaniu stwardniałej warstwy. Warto zwrócić uwagę na jego skład, mile widziane jest między innymi masło shea, mocznik oraz kwas salicylowy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.