Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zdrowa żywność

Zdrowa żywność

zdrowa żywność

Coraz częściej podchodzimy do tematu zdrowego odżywiania bardzo świadomie. Zdrowe odżywianie nie musi być trudne, a prawdziwie zdrowa żywność w obecnych czasach nadal jest na wyciągnięcie ręki. Gdzie szukać zdrowych produktów żywnościowych i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zdrowe odżywianie

Prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowe odżywianie to nie tylko ważny aspekt zarówno dla utrzymania zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Właściwie dobrana dieta sprzyja również prewencji wielu chorób, w tym groźnych chorób cywilizacyjnych – m.in. otyłości cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby wrzodowej.

Zgodnie z zasadami nowej piramidy żywienia, opracowanej przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻiŻ) w 2019 r. (1), główny nacisk powinniśmy położyć na codzienną aktywność fizyczną, połączoną z piciem odpowiedniej ilości czystej, niegazowanej wody. 

W diecie w przeważającej ilości powinniśmy sięgać po warzywa i owoce, pełne cennych witamin i minerałów. Dopiero kolejnym piętrem piramidy są produkty zbożowe – kasze, makarony i pieczywo, które warto wybierać w wersji pełnoziarnistej, obfitującej w błonnik pokarmowy. Produkty nabiałowe – mleko i jego przetwory, stanowią następny poziom piramidy żywieniowej. To bogate źródło białka i wapnia, ważnych dla zdrowia kości i zębów. Następnym piętrem piramidy są ryby, drób, jaja i warzywa strączkowe – wartościowe źródła białka, które jest głównym budulcem organizmu. Na samym szczycie piramidy znajdują się tłuszcze pochodzenia roślinnego. Oleje roślinne to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega, wspierających zdrowie serca i odporność organizmu. Co ważne, warto pamiętać o doprawianiu przygotowywanych przez nas potraw ziołami, co wspomaga wyeliminowanie nadmiernego spożycia soli z diety.

Powyższy model odżywiania stanowi model zdrowej i dobrze zbilansowanej diety dla osób dorosłych. Jest on także pomocny w wypracowaniu i utrwalaniu prawidłowych nawyków żywieniowych na drodze ku zdrowiu.

Zdrowa żywność

W dobie produktów instant, żywności modyfikowanej genetycznie, naszpikowanej cukrem, sztucznymi barwnikami, aromatami i konserwantami, coraz częściej tęsknimy do “prawdziwej” żywności, którą dobrze pamiętamy z czasów dzieciństwa.

Przy odrobinie chęci i wysiłku, zdrową żywność można łatwo znaleźć i dziś. Możliwości jest wiele:

 • własna uprawa ziół, warzyw i owoców w przydomowym ogródku bądź na działce,
 • zakupy u lokalnych rolników, na straganach i targowiskach,
 • zakupy internetowe od lokalnych rolników, oferujących zdrową żywność na stronach internetowych bądź wirtualnych targach żywności,
 • zakupy w sklepach internetowych ze zdrową żywnością.

Prawdziwie zdrowa żywność to produkty naturalne, pozbawione sztucznych, dodatków, podlegające ścisłej kontroli instytucji nadzorujących żywność przeznaczoną na sprzedaż.

Coraz częściej podchodzimy do tematu zdrowego odżywiania bardzo świadomie, sięgając po produkty eko – żywność pochodzącą z certyfikowanych upraw ekologicznych. Problem alergii pokarmowych u siebie bądź naszych bliskich często wymusza na nas poszukiwanie produktów spożywczych pozbawionych danego alergenu bądź zamiennika danego składnika, potrzebnego do przygotowania potrawy. 

W takich sytuacjach dobrym nawykiem jest czytanie etykiet produktów. Jest to również wskazane dla każdego konsumenta, na co dzień. Chociaż początkowo czynność ta może wydawać się męcząca, szybko wchodzi w krew, wzbogacając wiedzę, rozwijając świadomość oraz dając dużo satysfakcji.


Przeczytaj także: Bądź świadomym konsumentem - czytaj skład!


Kategoria Zdrowa żywność

W tej kategorii znaleźć można szeroki asortyment różnorodnych produktów spożywczych. Są to m.in.:

 • chrupiące bakalie,
 • aromatyczne przyprawy,
 • zimnotłoczone oleje,
 • pełnoziarniste mąki,
 • pełnowartościowe soki i syropy owocowe,
 • różnorodne herbaty,
 • produkty bez laktozy,
 • produkty bez glutenu,
 • produkty wegetariańskie i wegańskie, 
 • produkty bio i ekologiczne,
 • zdrowe przekąski.

Na bazie tych produktów można przygotować wiele ciekawych, smacznych, kolorowych, a przede wszystkim zdrowych i wartościowych potraw. Zdrowa żywność wcale nie musi bowiem być nudna i monotonna.

Bibliografia:

1. http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.