Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zakażenia pochwy

  • Candivac

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Candivac to suplement diety w postaci kapsułek zawierający kombinację wybranych...

    Sprawdź
  • inVag

    4.89 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    InVag to probiotyk dostępny w postaci kapsułek. Niniejszy produkt leczniczy wspomaga leczenie...

    Sprawdź
  • Lactovaginal

    4.86 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Lactovaginal to produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek dopochwowych...

    Sprawdź
  • Tantum Rosa

    4.86 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Tantum Rosa to produkt leczniczy przeznaczony do stosowania miejscowego. Wskazaniem do...

    Sprawdź
  • Trivagin
    Trivagin

    4.77 Bardzo dobry

    ilość opinii: 13

    Trivagin to suplement diety, dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...

    Sprawdź
  • prOVag żel

    4.75 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Wyrób medyczny prOVag żel to preparat do higieny intymnej, o...

    Sprawdź
  • Multi-Gyn Actigel żel

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Multi-Gyn ActiGel żel to wyrób medyczny dostępny w postaci żelu. Produkt jest...

    Sprawdź
  • Feminella Vagi C

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Tabletki dopochwowe Feminella Vagi C to leczniczy wyrób medyczny stosowany pomocniczo w...

    Sprawdź
  • Iladian

    4.58 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Iladian to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Probiotyk ten polecany jest kobietom...

    Sprawdź
  • Vagical

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Vagical jest lekiem homeopatycznym wskazanym w stanach zapalnych dróg rodnych...

    Sprawdź
  • Albothyl

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Albothyl to produkt leczniczy w postaci globulek, który wskazany jest do stosowania w...

    Sprawdź
  • GINEintima ActiCand 30

    3.75 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    GINEintima ActiCand 30 to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych do stosowania...

    Sprawdź
  • Iladian Direct plus

    3.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Iladian Direct plus to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych do stosowania...

    Sprawdź

Zakażenia pochwy

Zakażenia pochwy

Zakażenia okolic intymnych należą do częstych kobiecych dolegliwości. Za ich rozwój odpowiedzialnych jest wiele czynników, a leczenie może przebiegać dość długo. Wraz z ustaleniem przyczyny dowiesz się, jak wyleczyć tę dolegliwość.

Przyczyny zakażenia pochwy

Każda kobieta w ciągu swojego życia miała zapewne do czynienia ze schorzeniem okolic intymnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ są bardzo delikatne i narażone na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Za częste zakażenia okolic intymnych odpowiedzialnych jest wiele różnych czynników, a skuteczne leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości.

  • Za zakażenie pochwy odpowiedzialne są infekcje bakteryjne, drożdżakowe oraz rzęsistkowe. Za zakażenie odpowiedzialne jest również zaburzenie równowagi naturalnej flory bakteryjnej, która odpowiedzialna jest za obronę pochwy oraz sromu przed przedostaniem się bakterii i grzybów.
  • Nieodpowiednia higiena osobista. Używanie wilgotnych, przybrudzonych ręczników czy niedbałość w przemywaniu okolic intymnych skutkują bolesnym i nieprzyjemnym zakażeniem.
  • Nieodpowiednia, zbyt ciasna i bielizna wytworzona ze sztucznych materiałów, również może przyczynić się do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, zwiększając ryzyko zakażenia.
  • O zakażenie nietrudno w miejscach publicznych, takich jak toalety, baseny, jacuzzy czy sauna. To idealne warunki do rozprzestrzeniania się bakterii i grzybów, stąd należy mieć na uwadze ochronę narządów intymnych przed kontaktem z ręcznikami innych osób, korzystaniem z publicznej toalety czy przebywaniem w saunie w dużej grupie osób.
  • Do zapalenia pochwy oraz sromu doprowadzić może stosunek płciowy, w ten sposób drobnoustroje bardzo szybko przenoszą się z osoby na osobę. Do takich sytuacji dochodzi, jeśli któryś z partnerów nie dba o higienę osobistą lub liczba partnerów jest większa, a także jeśli zapomina się o odpowiednim zabezpieczeniu. W trakcie zbliżenia może dojść również do bolesnych otarć, które osłabiają florę bakteryjną.
  • Nieco rzadziej dochodzi do zakażenia w gabinecie ginekologicznym, choć i w takim przypadku należy uważać – przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy lekarz zawsze ma na dłoniach rękawiczki oraz czy wykonuje badania przy użyciu sterylnego sprzętu. Po badaniu należy przemyć pochwę przy użyciu płynu do higieny intymnej. Ryzyko zakażenia zwiększa się w przypadku zabiegów ginekologicznych, na przykład zakładania wkładki węwnątrzmacicznej oraz podczas porodu.

Objawy zakażenia pochwy

Każdy rodzaj zakażenia wywołuje ból warg sromowych oraz pochwy, pojawienie się nieprzyjemne pachnącego śluzu czy nawet problemy z układem moczowym. Wargi sromowe są zaczerwienione i tkliwe, wyczuwalne jest swędzenie, pieczenie podczas noszenia bielizny czy oddawania moczu. Zakażenie pochwy może również wywołać dyskomfort podczas zbliżenia, na czas zakażenia oraz leczenie zaleca się zatem rezygnację z seksu.

Dość niepokojącym objawem są pojawiające się wraz z zakażeniem upławy, które mogą przybierać różną konsystencję oraz nieprzyjemny zapach. Jeśli są zielonkawe, żółtawe, brunatne lub zmieszane z krwią, konieczna może okazać się wizyta u ginekologa. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą im bóle w podbrzuszu oraz podczas oddawania moczu – może okazać się, że zakażenie rozwinęło się w drogach moczowych.

Leczenie zakażenia pochwy

W przypadku silnego zakażenia konieczna jest wizyta u ginekologa, który rozpozna rodzaj zakażenia i dobierze odpowiednie leczenie. Możliwe, że w trakcie badań pobrany zostanie wymaz z pochwy, który pozwoli określić, jak poważne jest schorzenie. Lekarz może zapytać o rodzaj upławów, częstość stosunków seksualnych oraz dbanie o higienę.

Lekarz w takim przypadku przepisze skuteczne leki, globulki, maść o działaniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym, a także antybiotyki. Może zalecić również przyjmowanie suplementów diety z dodatkiem kwasu mlekowego, który wzmocni układ odpornościowy oraz ułatwi odbudowanie flory bakteryjnej. Leczeniu powinien poddać się również partner, by wykluczyć ryzyko ponownego zakażenia.

Jak uchronić się przed zakażeniem pochwy

W przypadku leczenia zapalenia pochwy oraz ochrony przed zakażeniem wymagana jest prawidłowa profilaktyka.

  • przede wszystkim należy przemywać pochwę oraz wargi sromowe przy użyciu płynów do higieny intymnej o pH zbliżonym do naturalnego środowiska pochwy, czyli o kwaśnym odczynie od 3,8 do 4,5 pH.
  • By uchronić się przed zakażeniem, należy zadbać o czystość ręczników. Jeden z nich trzeba przeznaczyć do wycierania okolic intymnych i często go prać, by nie dopuścić do namnażania się bakterii. Podobnie należy uczynić z gąbkami oraz myjkami, w których również mogą pojawić się chorobotwórcze drobnoustroje.
  • W przypadku pojawienia się upławów warto sięgnąć po wkładki higieniczne, które zapobiegają zabrudzeniu bielizny i są wygodne w użyciu.
  • By nie dopuścić do zakażenia, należy zachować ostrożność podczas korzystania z publicznej toalety lub przebywania na basenie oraz saunie.
  • Zmiany powinny zajść również w kontaktach seksualnych. Wspólne dbanie o higienę przed i po stosunku oraz stosowanie antykoncepcji minimalizuje ryzyko zakażenia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.