Kategorie produktów

Kategorie produktów

Kofeina

 • Kopiryna
  Kopiryna

  4.82 Bardzo dobry

  ilość opinii: 11

  Tabletki Kopiryna to preparat leczniczy zalecany do stosowania w razie dolegliwości...

  Sprawdź
 • Cardiamid
  Cardiamid

  4.63 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Cardiamid to suplement diety dostępny w postaci pastylek do ssania. Produkt przeznaczony jest dla...

  Sprawdź
 • Guarana Energy
  Guarana Energy

  4.6 Bardzo dobry

  ilość opinii: 5

  Guarana Energy to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności...

  Sprawdź
 • Olimp Therm Line Fast
  Olimp Therm Line Fast

  4.57 Bardzo dobry

  ilość opinii: 14

  Suplement diety Olimp Therm Line Fast to tabletki powlekane przenaczone dla osób...

  Sprawdź
 • Olimp Therm Line 30+
  Olimp Therm Line 30+

  4.57 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Tabletki Olimp Therm Line 30+ to suplement diety rekomendowany dla osób...

  Sprawdź
 • Vita-miner ENERGIA
  Vita-miner ENERGIA

  4.44 Bardzo dobry

  ilość opinii: 25

  Vita-miner ENERGIA to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat w...

  Sprawdź
 • Activbon
  Activbon

  4.33 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Activbon to ziołowy suplement diety w postaci kapsułek, polecany jako uzupełnienie diety w ważne...

  Sprawdź
 • Olimp Therm Line II
  Olimp Therm Line II

  4.2 Bardzo dobry

  ilość opinii: 10

  Olimp Therm Line II to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...

  Sprawdź
 • Żeń-szeń + Guarana Aura Herbals
  Żeń-szeń + Guarana Aura Herbals

  4.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 3

  Suplement diety Żeń-szeń koreański + Guarana Aura Herbals jest preparatem opracowanym z...

  Sprawdź
 • Hanoju Guarana X-treme z Kofeiną
  Hanoju Guarana X-treme z Kofeiną

  4.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 3

  Suplement diety Hanoju Guarana X-treme z kofeiną to produkt sprzyjający pomyślności...

  Sprawdź
 • A-Z Zielona Kawa
  A-Z Zielona Kawa

  3.9 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Tabletki A-Z Zielona Kawa to suplement diety idealny dla osób, które chcą rozpocząć...

  Sprawdź

Kofeina

Kofeina

Gdybyśmy spytali, z czym kojarzy Ci się kofeina, co byś odpowiedział? Zgadujemy, że na pierwszą myśl przyszłaby ci kawa. To właśnie z nią jest najbardziej kojarzony ten składnik, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poza byciem tzw. zastrzykiem energii, posiada ona także wiele innych korzystnych właściwości.

Poniżej prezentujemy ranking najlepszych produktów zawierających kofeinę.

Kofeina nie tylko w kawie

Poranna kawa to rytuał większości osób, które muszą zmagać się z porannym wstawaniem. Kubek mocnej kawy z samego rana ma pobudzić i postawić na nogi wszystkich ospałych i niezdolnych do wyjścia z łóżka.

Niektórzy preferują picie kawy na czczo, coby wzmocnić efekt zawartej w niej kofeiny. Mało osób jednak wie, że nie tylko kawa stanowi źródło kofeiny.

Kofeina to substancja, którą można znaleźć w ziarnach kakaowca, guaranie, liściach herbaty (w postaci teiny) i wspomnianej wcześniej kawie (a właściwie jej ziarnach).

Ostatnio dość sporą popularność zyskał napój yerba mate (z liści ostrokrzewu paragwajskiego), który zawiera jeszcze więcej kofeiny niż kawa, a ponadto ma wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu.

Właściwości kofeiny

Kofeina, popularnie przyjmowana w kawowym napoju, stanowi nie tylko dobry sposób na dodanie sobie energii do podejmowania codziennych wyzwań. Kofeina oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając go. Działanie pobudzające polega na tym, że usprawnia procesy umysłowe, wspomaga koncentrację przy jednoczesnej redukcji odczuwanego zmęczenia.

Dlatego po napoje zawierające kofeinę najczęściej sięgają studenci, uczniowie, osoby w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego oraz stresu.


Czytaj: Jak się przygotować do wiosny? 5 sposobów na dodanie sobie energii! 


Wraz ze wspomaganiem koncentracji kofeina kojarzona jest także z poprawą logicznego myślenia, zapamiętywania i kojarzenia. Jedyny minus jest taki, że proces ten jest krótkotrwały, a kofeina znika w procesie wydalenia.

Długość okresu jej trwania w organizmie zależy od wielu czynników, np. metabolizuje się wolniej u kobiet w ciąży, a szybciej u palaczy.

Kofeina ma właściwości moczopędne. To dlatego mówi się, że „wypłukuje” ona z organizmu składniki mineralne. Prawda jest taka, że wszystkie one są tracone w niewielkim stopniu wraz z moczem, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i dotyczy nie tylko kofeiny.

Narażone są jednak osoby, które i bez kawy borykają się z niedoborami niektórych składników. Wszystko jednak zależy od ilości dostarczanej kofeiny. Przykładowa porcja dla kawosza to 3-5 filiżanek dziennie (około 500 mg kofeiny).

Dobra wiadomość dla osób odchudzających się – kawa ma 0 kcal. Należy jednak zaznaczyć, że na kaloryczną zawartość składają się wszystkie dodatki: mleko, śmietanka, cukier, syrop smakowy. O ile więc espresso nie ma kalorii, o tyle karmelowe latte może stanowić kaloryczną bombę.

Dodatkowo kofeina jest wykorzystywana w produktach na odchudzanie, ponieważ wspomaga zmniejszanie nadmiernego apetytu i przyspiesza przemianę materii.


Sprawdź: Czy zielona kawa rzeczywiście wspomaga proces odchudzania? 


Wykazano, że kofeina może wpływać na poprawę nastroju. Wynika to z faktu, że kofeina wspomaga wydzielanie dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia i poprawę samopoczucia.

Między innymi dlatego wszelkie spotkania biznesowe czy koleżeńskie odbywają się przy kawie – bo rozmowa wtedy przebiega w miłej atmosferze.

Objawy zatrucia kofeiną

Mówi się, że od kofeiny można się uzależnić. Ten alkaloid ksantynowy wchodzi także w skład produktów leczniczych, suplementów diety, napojów energetycznych.

Co ciekawe organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do kofeiny, dlatego po jej odstawieniu (np. w postaci detoksu kawowego) mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz ogólne rozdrażnienie.

Oczywiste jest, że kofeinę, tak jak wszystko inne, można przedawkować. Do najpopularniejszych objawów zatrucia tym składnikiem należą bezsenność, drgawki, nerwowość, wysoki poziom pobudzenia, a nawet napady agresji.

Należy pamiętać, że suplementy diety to specyficzny rodzaj żywności, który stanowi dodatek do codziennej diety. Niemniej suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamiennik pełnowartościowego posiłku.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zrównoważony sposób żywienia i aktywność fizyczna.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.