Kategorie produktów

Kategorie produktów

Pasta wybielająca

Pasta wybielająca

O tym, że o zęby należy dbać, wie każdy z nas. Mycie zębów wspiera szkliwo, wzmacnia zęby, pomaga zlikwidować zalegające resztki pokarmu oraz przywrócić świeży uśmiech. A to z pewnością duży komfort, zwłaszcza, jeśli czeka nas ważna rozmowa. Coraz więcej osób, poza higieną jamy ustnej, zwraca także uwagę, by kupowana pasta do zębów miała właściwości wybielające.

Poniżej prezentujemy zatem ranking produktów o działaniu wybielającym.

Mycie zębów a ich biel

Mycie zębów to nieodzowny element codziennej higieny, zaraz obok higieny całego ciała. Mycie zębów jest czynnością tak zautomatyzowaną i rutynową że niemalże wykonuje się ją niczym odruch bezwarunkowy.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że o zęby należy dbać i nieustannie przypominają nam o tym reklamy telewizyjne, pokazując aktorki i aktorów ze śnieżnobiałym uśmiechem - marzeniem chyba każdej osoby.

Świeży oddech to podstawa. Dzięki niemu można prowadzić długie dyskusje i nie martwić się, że rozmówca odejdzie od nas z niesmakiem. Nieprzyjemny zapach z ust nie jest jednak niczym obcym. Dotyczy on każdego człowieka bez wyjątku, jednak u niektórych jest on odczuwalny bardziej, u innych mniej.

Wszystko zależy od tego, co się je, czy zęby myje się dokładnie oraz z jaką częstotliwością się to wykonuje. Do nieprzyjemnego zapachu przyczyniają się np. resztki pokarmu, które rozkładają się w jamie ustnej, a także ślina, która, jako enzym trawienny, aktywizuje ten właśnie proces.

Poza nieprzyjemnym zapachem z ust coraz więcej osób skarży się na ich niewystarczającą biel. Dodać należy, że bez względu na to, jak bardzo byśmy dbali o zęby, nie jesteśmy w stanie naturalnie i bez wspomagaczy zapewnić im takiej bieli, jaką prezentują znani i lubiani w telewizji, czasopismach i internecie.

Nie chodzi wyłącznie o to, że świat prezentowany w mediach jest wyidealizowany, ale że te osoby, jako m.in. liderzy opinii, bardzo często korzystają z kosztownych zabiegów, które mają na celu przywrócić im tzw. gwiazdorski uśmiech.

Co wpływa na kolor zębów?

Zaleca się, aby myć zęby po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe, to aby pamiętać o tym, by zęby myć rano i wieczorem.

Rzadko zdarza się, aby ktokolwiek nosił przy sobie szczoteczkę do zębów, a w ciągu dnia zęby nieustannie narażone są na oddziaływanie rozmaitych substancji: pokarm, napoje gorące, zimne soki. Naturalnym zjawiskiem jest więc to, że zęby nie są tak białe, jak byśmy chcieli.


Sprawdź: Napoje szkodliwe dla Twoich zębów


Duży wpływ na ich kolor mają nałogi. Osoby, które palą papierosy, najcześciej skarża się na to, że ich zęby szarzeją lub żółkną. U takich osób występuje większe ryzyko powstawania kamienia nazębnego, wypadania zębów lub chorób dziąseł i przyzębia.

Wszystko przez zawartą w papierosach nikotynę, która niszczy szkliwo, powoduje przebarwienia oraz przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Podobnie rzecz ma się w przypadku narkotyków. Choć już sam fakt, że w naszym kraju są one nielegalne, powinien stanowić powód do tego, by po nie nie sięgać. Prawda jest jednak taka, że bardzo często osobę uzależnioną od narkotyków rozpoznaje się po ubytkach w uzębieniu.

Co gorsza wyleczenie zębów takiej osoby jest nie lada wyzwaniem dla dentystów i stomatologów, zwłaszcza kiedy pacjent regularnie zażywa narkotyki.

Powstawaniu kamienia nazębnego i przebarwień sprzyja także picie kawy i czarnej herbaty. Podczas szczotkowania zębów zauważa się wtedy, że pasta przybiera jasnobrązowy odcień. Jest to ślina zmieszana z pastą i osadem z zębów.

Zauważono, że wino także wpływa na kolor zębów i zaleca się, by po każdym wypiciu kawy, herbaty bądź wymienianego alkoholu, przepłukiwać zęby płynem do płukania.

Do zmian w kolorycie uzębienia przyczynia się także kamień nazębny, którego prekursorem jest… ślina. Kamień nazębny to nic innego jak osad nazębny, który uległ zmineralizowaniu. O ile jednak osad nazębny można łatwo usunąć, gdyż jest miękki, o tyle usuwanie kamienia nazębnego musi odbywać się przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Jaki wpływ ma na to jednak ślina? Składniki w niej zawarte (szczególnie sole mineralne) wchodzą w reakcję z płytką nazębną, mineralizując ją.

Pasta wybielająca kontra pasta klasyczna

Regularne mycie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania zwykle ma na celu utrzymanie równowagi pH jamy ustnej oraz przywrócenie świeżości.

Dla bardziej wymagających osób, które chcą zadbać o biel zębów, powstały pasty wybielające. Czym różni się pasta wybielajaca od klasycznej? Należy zwrócić uwagę na RDA, czyli wskaźnik ścieralności.


Czytaj także: Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?


Pasta wybielająca posiada nieco wyższy wskaźnik ścieralności, co sprzyja polerowaniu i ścieraniu płytki nazębnej, odsłaniając bielszą warstwę. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik ten nie powinien przekraczać 200 RDA, ponieważ może to wpływać destrukcyjnie na zęby, co w żaden sposób nie przyniesie pożytku, a jedynie może doprowadzić do szkód.

Każdy marzy o hollywoodzkim uśmiechu. Osiąganie go za wszelką cenę, a już tym bardziej domowymi i niezweryfikowanymi sposobami może skończyć się źle nie tylko dla zębów, ale także dla zdrowia.

Zanim podejmie się jakiekolwiek działania, mające na celu przywrócić śnieżnobiały uśmiech, warto skonsultować się z dentystą lub stomatologiem i sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do stosowania w przypadku konkretnej osoby.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.