Kategorie produktów

Kategorie produktów

Pasta wybielająca

Pasta wybielająca

Pasta wybielająca

O tym, że o zęby należy dbać, wie każdy z nas. Mycie zębów wspiera szkliwo, wzmacnia zęby, pomaga zlikwidować zalegające resztki pokarmu oraz przywrócić świeży uśmiech. A to z pewnością duży komfort – zwłaszcza jeśli czeka nas ważna rozmowa. Coraz więcej osób, poza higieną jamy ustnej, zwraca także uwagę, by kupowana pasta do zębów miała właściwości wybielające.

Poniżej prezentujemy zatem ranking produktów o działaniu wybielającym.

Mycie zębów a ich biel

Mycie zębów to nieodzowny element codziennej higieny, zaraz obok higieny całego ciała. Mycie zębów jest czynnością tak zautomatyzowaną i rutynową że niemalże wykonuje się ją niczym odruch bezwarunkowy.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że o zęby należy dbać i nieustannie przypominają nam o tym reklamy telewizyjne, pokazując aktorki i aktorów ze śnieżnobiałym uśmiechem - marzeniem chyba każdej osoby.

Świeży oddech to podstawa. Dzięki niemu można prowadzić długie dyskusje i nie martwić się, że rozmówca odejdzie od nas z niesmakiem. Nieprzyjemny zapach z ust nie jest jednak niczym obcym. Dotyczy on każdego człowieka bez wyjątku, jednak u niektórych jest on odczuwalny bardziej, u innych mniej.

Wszystko zależy od tego, co się je, czy zęby myje się dokładnie oraz z jaką częstotliwością się to wykonuje. Do nieprzyjemnego zapachu przyczyniają się np. resztki pokarmu, które rozkładają się w jamie ustnej, a także ślina, która, jako enzym trawienny, aktywizuje ten właśnie proces.

Poza nieprzyjemnym zapachem z ust coraz więcej osób skarży się na niewystarczającą biel zębów. Dodać należy, że bez względu na to, jak bardzo byśmy dbali o zęby, nie jesteśmy w stanie naturalnie i bez wspomagaczy zapewnić im takiej bieli, jaką prezentują znani i lubiani w telewizji, czasopismach i internecie.

Nie chodzi wyłącznie o to, że świat prezentowany w mediach jest wyidealizowany, ale że te osoby, jako m.in. liderzy opinii, bardzo często korzystają z kosztownych zabiegów, które mają na celu przywrócić im tzw. gwiazdorski uśmiech.

Co wpływa na kolor zębów?

Zaleca się, aby myć zęby po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe, to aby pamiętać o tym, by zęby myć rano i wieczorem.

Rzadko zdarza się, aby ktokolwiek nosił przy sobie szczoteczkę do zębów, a w ciągu dnia zęby nieustannie narażone są na oddziaływanie rozmaitych substancji: pokarm, napoje gorące, zimne soki. Naturalnym zjawiskiem jest więc to, że zęby nie są tak białe, jak byśmy chcieli.


Sprawdź: Napoje szkodliwe dla Twoich zębów


Duży wpływ na ich kolor mają nałogi. Osoby, które palą papierosy, najczęściej skarżą się na to, że ich zęby szarzeją lub żółkną. U takich osób występuje większe ryzyko powstawania kamienia nazębnego, wypadania zębów lub chorób dziąseł i przyzębia.

Wszystko przez zawartą w papierosach nikotynę, która niszczy szkliwo, powoduje przebarwienia oraz przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Podobnie rzecz ma się w przypadku narkotyków. Choć już sam fakt, że w naszym kraju są one nielegalne, powinien stanowić powód do tego, by po nie nie sięgać. Prawda jest jednak taka, że bardzo często osobę uzależnioną od narkotyków rozpoznaje się po ubytkach w uzębieniu.

Co gorsza, wyleczenie zębów takiej osoby jest nie lada wyzwaniem dla dentystów i stomatologów, zwłaszcza kiedy pacjent regularnie zażywa narkotyki.

Powstawaniu kamienia nazębnego i przebarwień sprzyja także picie kawy i czarnej herbaty. Podczas szczotkowania zębów zauważa się wtedy, że pasta przybiera jasnobrązowy odcień. Jest to ślina zmieszana z pastą i osadem z zębów.

Zauważono, że wino także wpływa na kolor zębów i zaleca się, by po każdym wypiciu kawy, herbaty bądź wymienianego alkoholu, przepłukiwać zęby płynem do płukania.

Do zmian w kolorycie uzębienia przyczynia się także kamień nazębny, którego prekursorem jest… ślina. Kamień nazębny to nic innego jak osad nazębny, który uległ zmineralizowaniu. O ile jednak osad nazębny można łatwo usunąć, gdyż jest miękki, o tyle usuwanie kamienia nazębnego musi odbywać się przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Jaki wpływ ma na to jednak ślina? Składniki w niej zawarte (szczególnie sole mineralne) wchodzą w reakcję z płytką nazębną, mineralizując ją.

Pasta wybielająca kontra pasta klasyczna

Regularne mycie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania zwykle ma na celu utrzymanie równowagi pH jamy ustnej i przywrócenie świeżości.

Dla bardziej wymagających osób, które chcą zadbać o biel zębów, stworzono pasty wybielające. Czym różni się pasta wybielająca od klasycznej? Należy zwrócić uwagę na RDA, czyli wskaźnik ścieralności.


Czytaj także: Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?


Pasta wybielająca posiada nieco wyższy wskaźnik ścieralności, co sprzyja polerowaniu i ścieraniu płytki nazębnej, odsłaniając bielszą warstwę. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik ten nie powinien przekraczać 200 RDA, ponieważ może to wpływać destrukcyjnie na zęby, co w żaden sposób nie przyniesie pożytku, a jedynie może doprowadzić do szkód.

Każdy marzy o hollywoodzkim uśmiechu. Osiąganie go za wszelką cenę, a już tym bardziej domowymi i niezweryfikowanymi sposobami może skończyć się źle nie tylko dla zębów, ale także dla zdrowia.

Zanim podejmie się jakiekolwiek działania, mające na celu przywrócić śnieżnobiały uśmiech, warto skonsultować się z dentystą lub stomatologiem i sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do stosowania w przypadku konkretnej osoby.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.