Kategorie produktów

Kategorie produktów

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to wbrew pozorom bardzo cenne produkty, które można stosować na wiele sposobów. Z powodzeniem mogą zastąpić niektóre metody leczenia oraz powszechnie stosowane leki i suplementy.

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych olejków eterycznych.

Olejki eteryczne – sposób na zdrowie?

Łatwo można zauważyć, że o olejkach eterycznych bardzo niewiele mówi się w kontekście samego zdrowia. Olejki eteryczne do pewnego czasu uważało się bowiem za jeden ze sposobów na aromatyzację powietrza. Olejki eteryczne są też głównie kojarzone z salonami SPA i masażu, gdzie mają za zadanie tworzyć miłą i kojącą atmosferę.

Jednak poza tym wykorzystaniem, olejki eteryczne stosuje się także zewnętrznie na skórę (pod warunkiem, że taka informacja widnieje na opakowaniu) oraz do inhalacji przy wdychaniu oparów.

Warto wspomnieć, że dodawanie olejków eterycznych do niektórych kosmetyków może mieć korzystny wpływ na kondycję skóry przy różnych problemach skórnych.

Olejki eteryczne na skórę

Może to zabrzmieć kuriozalnie, jednak olejki, które pomagają przy infekcjach górnych dróg oddechowych, mogą także wykazywać działanie łagodzące przy okazji rozmaitych dolegliwości skórnych.

Wyjątkowość olejków tkwi w tym, że jeden olejek może być stosowany wszechstronnie, co znacznie uszczupla nie tylko ilość preparatów na półce, ale także pozwala zaoszczędzić.

Wśród olejków do stosowania na skórę dużą popularnością cieszy się olejek lawendowy, który wspiera walkę z cellulitem. Osoby, które borykają się z trądzikiem, chętnie sięgają po olejek cytrynowy, który ma działanie łagodzące na trądzikowe zmiany skórne. Olejek cytrynowy dodatkowo reguluje wydzielanie sebum.

Bardzo znane są kosmetyki bazujące na olejku z drzewa herbacianego. Podobnie jak w przypadku olejku cytrynowego, olejek z drzewa herbacianego także pomaga w problemie skóry trądzikowej. Olejek jaśminowy także stosuje się zewnętrznie, ale na włosy, ponieważ wspiera ich kondycję oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych i pięknych włosów.

Olejki eteryczne do inhalacji

Niektóre olejki eteryczne mają korzystny wpływ na układ oddechowy. Z tego powodu można je stosować wraz z ciepłą wodą. Parując, olejki te ulatniają się, a podczas ich wdychania, zostają wpuszczone w obieg, do organizmu.


Sprawdź także: Olejki eteryczne – jak je stosować?


W przypadku kataru, nieżytu nosa i w dyskomforcie oddychania bardzo często stosuje się olejek eukaliptusowy, sosnowy, a na rozmaite dolegliwości bólowe, sprawdzić się może olejek lawendowy, wcześniej przytoczony jako remedium na cellulit i olejek miętowy. Plus jest jednak taki, że przy przeziębieniu także poradzą sobie te olejki.

Olejki eteryczne można stosować nie tylko w fizycznych dolegliwościach, ale także w zaburzeniach na podłożu psychicznym i dlatego można je stosować w przypadku stresu, problemu bezsenności lub stanach lękowych. W tym celu warto stosować przytoczony już dwukrotnie olejek lawendowy.

Uspokajająco działa także olejek melisowy, różany, tymiankowy, ylangowy lub pomarańczowy. Co ciekawe olejki te stosuje się w stanach apatii, zmęczenia, w zmiennym nastroju oraz łagodnych objawach depresji.

Jak dobrać olejek?

Wybór olejków jest bardzo szeroki. Często jeden olejek może być dedykowany w różnych dolegliwościach, dlatego przy nabywaniu olejku można kierować się konkretnym zapotrzebowaniem i celem (dobieranie olejku do dolegliwości) lub wybierać olejek pod kątem jego wszechstronnego działania.

Stosowanie olejków ma służyć jedynie wspomaganiu. Zaznaczyć trzeba, że olejki eteryczne nie leczą, a jedynie pomagają zmniejszyć objawy lub łagodzić symptomy. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku warto skonsultować się z lekarzem, dermatologiem bądź kosmetologiem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.