Kategorie produktów

Kategorie produktów

Worki pod oczami

Worki pod oczami

Worki pod oczami

Nieestetyczne sińce pod oczami są zmorą każdego, kto ma za sobą nieprzespaną noc. Ale to nie jedyna przyczyna obrzęku oraz ciemnego koloru skóry pod oczami. Czy podkrążone oczy to wyłącznie wynik zmęczenia? 

Czym są worki pod oczami?

Problem sinej skóry pod oczami jest dość powszechny. To jedna z oznak zmęczenia, nieprzespanej nocy czy dnia spędzonego przed ekranem komputera. Worki pod oczami to w rzeczywistości obrzęk dolnych powiek oraz delikatnej skóry, która podatna jest na utratę wody czy zmiany temperatury.

Należy jednak rozróżnić „worki”, które są znacznie poważniejszym problemem skórnym, od „cieni” pod oczami.

  • Obrzęk skóry może mieć podłoże genetyczne, a także sugerować rozwój wielu schorzeń, których pierwsze objawy trudno jednoznacznie zdiagnozować.
  • Natomiast cienie pod oczami są oznaką przemęczenia oraz odwodnienia organizmu i to pierwszy sygnał, który informuje niekorzystnych zmianach zachodzących w organizmie.

Co wpływa na zmiany skórne?

Osoby, u których takie zmiany, jak ciemniejsza barwa skóry pod oczami czy lekki obrzęk pojawiły się niedawno, mogą być odwodnione lub mieć problem z anemią.

Sińcom pod oczami towarzyszą takie objawy, jak osłabienie, bladość skóry, zaburzenia łaknienia czy wypadanie włosów. Na wygląd wpływa również niezdrowy styl życia. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadmiar soli, dieta bazująca na przetworzonych produktach, nadmierna ekspozycja twarzy na słońcu lub pod sztucznymi promieniami UV – wszystko to staje się widoczne na twarzy w postaci cieni pod oczami.

Zmiany nie muszą być drastyczne, by skóra zaczęła sinieć, dlatego należy dbać o odpowiednie nawodnienie oraz zbilansowaną dietę, a także częściej się wysypiać.

Cienie pod oczami oznaką choroby

Co prawda zmiany skórne można ukryć pod makijażem, ale w ten sposób problem zostaje jedynie zamaskowany. W przypadku, gdy sińce pod oczami oraz obrzęk towarzyszą codziennie, można mieć powód do niepokoju. Zmiany utrzymujące się dłużej mogą oznaczać problemy ze zdrowiem – tarczycą, pracą serca oraz nerek, krążeniem oraz cukrzycą. Sińce mogą też sugerować alergię, jeśli towarzyszy im pieczenie oczu oraz swędzenie skóry.

W każdym z takich przypadków należy poddać się dodatkowym badaniom, by wyeliminować lub potwierdzić swoje przypuszczenia. Twarz jest pierwszym miejscem, na którym można dostrzec niepokojące zmiany. Warto częściej przyglądać się temu, w jakim stanie jest cera, czy nie pojawił się obrzęk wokół oczu, czy mimo wykonania makijażu oraz stosowania maści pod oczy cienie i obrzęk wciąż są widoczne.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Mimo wszelkich uwarunkowań dotyczących pojawienia się worków pod oczami można nieco zmniejszyć opuchliznę lub poprawić koloryt skóry.

  • Pomocne okażą się z pewnością kremy oraz maści pod oczy z dodatkiem świetlika lekarskiego, witaminy K i retinolu, które zmniejszają opuchliznę i wygładzają skórę.
  • Równie skuteczne okażą się maseczki oraz żelowe plastry pod oczy, które dodatkowo chłodzą i nawilżają skórę pod oczami, obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą obrzęk. Wieczorem warto wklepać w skórę krem na noc dostosowany do skóry suchej, dzięki któremu o poranku skóra będzie wyglądało świeżo i promiennie.
  • W walce z opuchniętą skórą wokół oczu warto wykorzystać dostępne produkty, na przykład warzywa – dwa plasterki świeżego ogórka należy zamknąć w plastikowej torebce, a następnie zamrozić. Wystarczy kilka minut, ponieważ zbyt zimne mogłyby uszkodzić delikatną skórę pod oczami. Następnie należy położyć plasterki pod oczami i przyjąć pozycję leżącą. Wystarczy 10-15 minut, by pozbyć się obrzęku oraz poprawić koloryt skóry.
  • Równie skuteczna jest znana metoda, w której zamiast ogórka zaleca się stosowanie schłodzonej łyżki stołowej. Należy przyłożyć łyżkę do skóry i przytrzymać przez kilka minut, a opuchlizna zmaleje. Można również wykonać masaż wokół oczu przy pomocy kostek lodu – należy jednak pamiętać, by zawinąć je w chusteczkę lub materiał.
  • Okład z wystudzonych woreczków z czarną herbatą lub fusów również zmniejszy obrzęk, a dodatkowo przywróci skórze zdrowy wygląd.

Jak zapobiegać cieniom i obrzękom?

Cieniom i workom pod oczami można jednak zapobiec, zmieniając nieco tryb życia.

  • Zbyt długa praca, przemęczenie oraz bezsenność, niezdrowa dieta i przebywanie w zamkniętych, dusznych pomieszczeniach sprzyjają nie tylko pojawianiu się zasinień oraz obrzęków, ale również szarzeniu cery, tworzeniu się zmarszczek, a także odwodnieniu.
  • Worki pod oczami pojawiają się również, gdy zbyt często bierzemy gorące kąpiele, zaburzając tym samym krążenie i rozszerzając naczynia krwionośne.
  • Należy także przyjrzeć się stosowanym kremom. Kosmetyki nieprawidłowo dobrane do rodzaju cery mogą skutkować opuchlizną oraz przebarwieniami. Tak działają zwłaszcza tłuste, ciężkie kremy z dodatkiem kwasu salicylowego oraz glikolowego.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.