Kategorie produktów

Kategorie produktów

Nadciśnienie tętnicze

 • Intractum Visci
  Intractum Visci

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Intractum Visci to produkt leczniczy dostępny w formie płynnego wyciągu z jemioły. Preparat w...

  Sprawdź
 • Koenzym Q10 Forte
  Koenzym Q10 Forte

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 12

  Kapsułki Koenzym Q10 Forte to suplement diety w szczególności rekomendowany dla...

  Sprawdź
 • Envit Q10
  Envit Q10

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 12

  Envit Q10 to suplement diety w postaci tabletek, który pozytywnie wpływa na wydolność...

  Sprawdź
 • Mbe
  Mbe

  4.21 Bardzo dobry

  ilość opinii: 14

  Mbe to złożony produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek miękkich. Kapsułki rekomendowane są...

  Sprawdź

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Choroba nadciśnieniowa, określana także mianem nadciśnienia tętniczego pierwotnego, oznacza nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego bez konkretnej przyczyny. Jest to uciążliwa dolegliwość, trudna w zdiagnozowaniu i wymagająca stałej kontroli lekarskiej. 

Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia tętniczego? 

Jakie zagrożenia niesie ze sobą nadciśnienie tętnicze?

Występowanie nadciśnienia tętniczego pierwotnego do tej pory nie zostało kompleksowo wyjaśnione, trudno więc jednoznacznie określić, jakie czynniki wpływają na pojawianie się i rozwój  choroby.

Najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego pierwotnego

Zakłada się, że główną przyczyną nadciśnienia tętniczego pierwotnego są czynniki dziedziczno-genetyczne. Przyczyną rozwoju tego schorzenia może być również otyłość, zaburzenia na płaszczyźnie psychicznej – przede wszystkim nerwice oraz nieprawidłowa regulacja wyższych ośrodków nerwowych. Wynika to głównie z sytuacji konfliktowych w rodzinie i miejscu pracy, stałym napięciem psychicznym, poczuciem odpowiedzialności, silnymi emocjami itp. 

W ostatnim czasie znaczną funkcję w zakresie powstawania i rozwoju nadciśnienia tętniczego przypisuje się przewlekłemu podwyższeniu stężenia sodu w surowicy krwi, wynikającemu m.in. ze zwiększonej konsumpcji soli kuchennej (nadmiernego solenia potraw). 

Według przeprowadzonych badań, nadciśnienie tętnicze pierwotne dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, jednakże w przypadku kobiet choroba przebiega znacznie łagodniej i często wykazuje mniejszą skłonność do powikłań. 

Choroba nadciśnieniowa pierwotna najczęściej jest wykrywana przypadkowo, podczas rutynowych badań kontrolnych bądź okresowych badań pracowniczych, niekiedy także w sytuacji wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. 

Diagnozę można postawić dopiero po kilkakrotnym stwierdzeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi – zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego.

Rozwój nadciśnienia tętniczego

Cechą charakterystyczną tej choroby jest bardzo wolny rozwój. Początkowo nadciśnienie tętnicze ma często charakter chwiejny i najczęściej ujawnia się wyłącznie w określonych sytuacjach, związanych głównie ze stresem lub silnymi emocjami. 

Może się jednak zdarzyć, że choroba od początku ma charakter utrwalony, a tym samym przebiega w sposób burzliwy, co w dużej mierze przekłada się na komfort życia osoby chorej oraz jej najbliższych. 

Nadciśnienie tętnicze może mieć różne nasilenie i przebieg, ważnym elementem jest tutaj czas trwania choroby, jej przebieg, regularna kontrola lekarska wraz z ustabilizowaniem za pomocą leków poziomu ciśnienia. Czynniki te pozwalają określić ogólny charakter choroby oraz zniwelować jej rozwój i częstotliwość pojawiania się dolegliwości. 

Bardzo ważną kwestią w przypadku nadciśnienia tętniczego jest regularny pomiar ciśnienia oraz przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. 

Różny może być także zespół odczuwanych objawów chorobowych lub zmian stwierdzonych przez lekarza. Ogólnie wyróżnia się cztery okresy w rozwoju nadciśnienia tętniczego, powstałe na podstawie oceny zaawansowania zmian naczyniowych, stwierdzonych przede wszystkim podczas badania dna oka. 

Istotną funkcję, zarówno w codziennej praktyce, jak i dla orientacji osób chorujących na nadciśnienie tętnicze pierwotne, odgrywają dwa fakty:

 • okres trwania nadciśnienia chwiejnego, czyli czasu, w którym stopień,
 • okres nadciśnienia utrwalonego, który występuj w sytuacji, gdy podwyższone ciśnienie – zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe – występuje przez cały czas. 

W pierwszej fazie choroby można zaobserwować zazwyczaj prawidłowe wartości ciśnienia w czasie wypoczynku fizycznego i psychicznego oraz wzrost ciśnienia w sytuacjach stresowych lub w wyniku silnych emocji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.