Kategorie produktów

Kategorie produktów

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa, czyli tak atak tak zwanych korzonków nerwowych, to dotkliwy ból pojawiający się w dole pleców i skutecznie utrudniający poruszanie się. Atak rwy kulszowej zawsze mówi o tym, że kręgosłup znajduje się w dość słabej kondycji, a tym samym wymaga specjalistycznego leczenia.

Dowiedz się, że atakom korzonków nerwowych można zapobiegać!

Rwa kulszowa – bolesna przypadłość

Nagły atak rwy kulszowej, który nazywany jest również atakiem korzonków nerwowych, może sugerować słabą kondycję kręgosłupa. Ból, który wówczas pojawia się, lokalizuje się w okolicy lędźwiowej. Może jednak obejmować także sploty nerwowe znajdujące się w okolicy uda, a nawet barku.

Rwa kulszowa pojawia się wówczas, kiedy uszkodzona tarcza międzykręgowa uciska na korzenie nerwowe położone w jej sąsiedztwie.

Dolegliwości tego typu atakują najczęściej osoby po trzydziestym roku życia. Problemy te pojawiają się z powodu zużywania się kręgosłupa wraz z wiekiem i rozwijania się zmian zwyrodnieniowych. 

Przyczyny rwy kulszowej

Kręgosłup tworzą kręgi. Między nimi położone są krążki, czyli popularne dyski. Ich zadaniem jest amortyzacja wstrząsów. Każdy krążek ma postać mocnego pierścienia o charakterze włóknisto – chrząstkowym. Wewnątrz znajduje się galaretowane jądrowo.

Kiedy kręgosłup jest zdrowy, dyski ułożone są tak, że z boku przypominają swoim kształtem literę S. Naturalne krzywizny sprawiają, że kręgosłup jest sprężysty i odporny na wstrząsy. 

Kiedy z powodu urazu czy zwyrodnienia nasz kręgosłup zaczyna chorować, dochodzi do wybrzuszenia się włóknistego pierścienia. Wypaść może również jądro. W efekcie dyski zaczynają przekraczać oś kręgosłupa. Pojawia się ucisk na korzonki nerwowe, co kończy się silnym bólem, który może promieniować do rąk lub nóg.

W zdecydowanej większości przypadków uszkodzony jest odcinek lędźwiowy. Wówczas ból promieniuje aż do pośladków, a w niektórych przypadkach może sięgać nawet łydki bądź stopy. 

Rwa kulszowa a intensywny ruch

Atak rwy kulszowej może pojawić się na skutek zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Tyczy się to głównie tych osób, które prowadzą siedzący tryb życia, a w pewnym momencie podejmują wyjątkowo forsowne ćwiczenia.

Zbyt słabe mięśnie zarówno brzucha, jak i pleców nie zapewniają wówczas odpowiedniej podpory dla kręgosłupa. Dochodzi do opisanego już powyżej wybrzuszenia krążków międzykręgowych.

Taki sam stan może pojawić się w momencie przeciążenia kręgosłupa, na przykład wówczas, kiedy wstajemy z fotela lub nieodpowiednio podnosimy coś ciężkiego. 

Rwa kulszowa a dieta

Atak korzonków bardzo często dotyka osoby, w których pożywieniu znajduje się zbyt mało witamin, wapnia oraz soli mineralnych.

Za pojawienie się dolegliwości oraz jej nawroty często odpowiada również gwałtowne ochłodzenie ciała, na przykład położenie się na wilgotnym podłożu lub zanurzenie się w zimnej wodzie wtedy, kiedy na dworze panuje upał.

Rozmaite stany zapalne i niektóre choroby zakaźne również mogą wywoływać stan zapalny korzonków nerwowych, czyli popularną i często występującą rwę kulszową.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.