Kategorie produktów

Gałka Muszkatołowa Cała

Gałka Muszkatołowa Cała
Najtańsza oferta

4.33 Dobry

ilość opinii: 6

Kategorie produktów

Zapoznaj się z ulotką

Opis produktu Gałka Muszkatołowa Cała

Nasiona muszkatołowca korzennego

Gałka muszkatołowa to w rzeczywistości nasiona rośliny zwanej muszkatołowcem korzennym, wiecznie zielonego drzewa, które rośnie na Wyspie Banda będącej częścią Archipelagu Malajskiego. Właśnie dzięki niemu wyspy nazywa się Korzennymi. Początkowo przyprawa nie była znana w Europie, dotarła do niej wskutek wypraw krzyżowych na przełomie XI i XII wieku. Od tego momentu wiodła prym wśród innych znanych przypraw. Z czasem odkryto również właściwości zdrowotne.

Zastosowanie muszkatu w kuchni

Gałka muszkatołowa zdobyła serca kucharzy dzięki swemu słodkiemu, korzennemu aromatowi. Najczęściej dodawana jest do mięs, ryb oraz skorupiaków, w kuchni polskiej idealnie wiąże się ze smakiem bigosu i gulaszu. Cukiernicy chwalą gałkę muszkatołową ze względu na korzenny zapach, który podkreśla smak piernika i innych deserów. To również dobry dodatek do grzanych alkoholi, ponieważ nadaje im korzenny posmak. Muszkat świetnie wiąże się ze smakiem jajek, serów, pomidorów, a także warzyw strączkowych. Przy tym niweluje nieco ich niekorzystne działanie na układ pokarmowy. Z gałką muszkatołową najczęściej można spotkać się w formie zmielonego proszku, ale znacznie więcej aromatu uzyskuje się ze świeżo startej gałki.

Gałka muszkatołowa na zdrowie

Tę kulistą i twardą przyprawę ceni się nie tylko ze względów smakowych. Gałka muszkatołowa zawiera olejki eteryczne, które nadają nasionom ciepły orzechowy aromat, a co więcej, mogą działać łagodząco na bóle głowy lub problemy z koncentracją. Nie bez przyczyny gałka muszkatołowa bywa składnikiem perfum oraz kosmetyków. Olejki eteryczne służą również aromatyzowaniu potraw. Szczypta ziarna w gorącym napoju skutecznie rozgrzeje i ukoi nerwy, warto więc sięgnąć po gałkę w okresie jesienno-zimowym. Odrobina gałki muszkatołowej poradzi sobie z dolegliwościami żołądkowymi o słabym i średnim nasileniu, pozwoli pozbyć się wzdęć oraz nudności, sprzyja również trawieniu.

Niebezpieczna przyprawa?

Należy jednak wiedzieć, że gałka muszkatołowa kryje w sobie tajemnicę – w jej skład wchodzi mirystycyna, związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym. Zjedzenie przyprawy w zbyt dużej ilości może spowodować omamy oraz trudności z poruszaniem się. Jednak mowa tutaj nie o szczypcie przyprawy dodawanej do potraw, ale naprawdę sporej dawce tego ziarna, zatrucie jest więc mało prawdopodobne. Mimo to należy mieć na uwadze, że w gałce muszkatołowej kryje się niewielkie niebezpieczeństwo.

Gałka muszkatołowa to nieodzowny element każdej polskiej kuchni. Obok niej z pewnością powinien znaleźć się świeżo mielony pieprz Cayenne. O potrzebną dawkę witamin zadba sok z gravioli, a jako przekąska sprawdzą się chrupiące suszone migdały. W poprawie odporności pomoże smakowity miód spadziowy.

Dodaj opinię

Oceń produkt:

Opinie użytkowników Medsowa.pl zawarte w komentarzach stanowią ich subiektywną ocenę i nie mogą być traktowane jako profesjonalne porady medyczne

Salix 2017-05-22 11:24

To jest to! Gałka muszkatołowa w całości, do samodzielnego starcia jest o niebo lepsza od takiej zwykłej torebkowej - marketowej wersji.

Waldek 2017-05-11 10:37

Muszkat jest wprost idealny do brokuła. Próbowaliście takiego połączenia?

Małgorzata 2016-08-07 13:36

Któż nie uwielbia dobrze przyprawionych dań! Ważne jest jednak, by używać tylko dobrych jakościowo przypraw! Gałka Muszkatołowa Cała to mój faworyt! Rekomenduję zacząć stosować!

Roman 2015-08-30 21:31

Dostałem chyba jakieś resztki, bo od środka była już prawie zgnita. Jak za taką cenę myślałam że wszystko będzie ok ..

Oli 2015-08-30 21:29

Dobra w smaku i wspomaga nasz organizm! Jak najbardziej polecam. Do tego można ją dowolnie wykorzystać podczas robienia dania

Daniel 2015-08-30 21:26

Polecam! Jest znacznie zdrowsza od tej która jest już posiekana

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.