Kategorie produktów

Goździki Całe

Goździki Całe
Najtańsza oferta

4.0 Dobry

ilość opinii: 6

Kategorie produktów

Zapoznaj się z ulotką

Opis produktu Goździki Całe

Pachnąca przyprawa w kształcie gwoździ

Goździki to niewielkie wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego, o słodkim, korzennym aromacie oraz smaku. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „gwoździe”, ponieważ przypominają je swym wyglądem. Przyprawę pozyskuje się z czapetki pachnącej, zwanej inaczej drzewem goździkowym. Roślina występuje w Indonezji oraz na Madagaskarze, a kwiatowe pręciki stosuje się przede wszystkim jako przyprawę. Swój charakterystyczny zapach zawdzięcza eugenolowi, związkowi organicznemu, który występuje w innych przyprawach korzennych, takich jak cynamon. Dlatego goździki tak dobrze czują się w połączeniu z wypiekami, ciastkami korzennymi, przetworami oraz gorącymi napojami.

Niewielkie, ale bardzo zdrowe

Zawartość eugenolu sprawia również, że goździki przejawiają działanie znieczulające oraz antyseptyczne, stąd też wyciąg z pręcików stosowany jest do produkcji środków odkażających. Zresztą, wpływ goździków na zdrowie nie był obcy medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Goździków używano w ziołolecznictwie, do leczenia stomatologicznego i łagodzenia bólu zębów. Nawet dziś można spotkać się z preparatami dentystycznymi, w których skład wchodzi wyciąg z goździków.

Aromatyczny olejek goździkowy

Działanie przeciwbólowe z powodzeniem wykorzystywane jest również w aromaterapii. Popularny olejek goździkowy nałożony bezpośrednio lub wmasowany w skórę łagodzi bóle brzucha oraz podbrzusza, a przy tym uspokaja, łagodzi stany lękowe i pomaga w zasypianiu. Niektórzy uważają, że olejek goździkowy może być stosowany jako afrodyzjak. Z innych właściwości warto wyróżnić działanie przeciwbakteryjne. Leki na bazie goździków używane są do leczenia zakażeń pasożytniczych jelit, zaleca się również ich stosowanie w przypadku dolegliwości żołądkowych. Najnowsze odkrycia w dziedzinie medycyny pozwalają również przypuszczać, że goździki są źródłem cennych przeciwutleniaczy. Badania nad skutecznością goździków w walce z nowotworami wciąż jednak trwają.

Goździki w menu

Ze względu na łagodzące i przeciwzapalne działanie warto dodawać goździki do potraw, nie tylko przetworów oraz wypieków. Słodki, ale wyrazisty smak nada mięsnym potrawom oraz rybom nieco korzennego aromatu. Goździki można potraktować zgodnie z nazwą, czyli wbić jak gwoździe w mięso – to wystarczy, by potrawa przejęła smak i aromat goździków. Niewielką liczbę pręcików można też wrzucić do gotujących się zup oraz sosów. Goździki to jedna z głównych przypraw korzennych dodawanych do pitych na ciepło alkoholi, na przykład grzanego wina czy piwa. Do trunku oprócz przyprawy dodaje się cynamon, kardamon i miód, dzięki czemu zyskuje właściwości rozgrzewających.

Goździki dodaje się w niewielkiej ilości do wielu potraw, są na dodatek zdrowe i pełne korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy. W dbaniu o zdrowie pomoże zdrowy sok z maliny. By dostarczyć organizmowi porcję błonnika, warto spróbować algi zielone, czyli chlorellę w tabletkach. Nieco słodyczy doda natomiast sycący syrop klonowy.

Dodaj opinię

Oceń produkt:

Opinie użytkowników Medsowa.pl zawarte w komentarzach stanowią ich subiektywną ocenę i nie mogą być traktowane jako profesjonalne porady medyczne

Ariadna 2020-07-13 11:49

Od czasu gdy zaczęłam dbać o siebie wybieram wyłącznie naturalne produkty spożywcze. Oceniam na 5 gwiazdek !

Baśka 2017-05-22 11:26

Goździki warte polecenia

Cinek 2017-05-11 10:44

A ja goździki używam jak tylko poczuję, że pobolewa mnie ząb. Chociaż nie lubię goździkowego posmaku, to widzę w tym sens!

Wiktora.P 2015-08-30 21:10

Polecam! nadaje głębszy smak potrawą, w szczególności zupą. Jedna z podstawowych dla mnie przypraw

Kinga 2015-08-30 21:09

Stosują tą przyprawę na dolegliwości związane z przeziębieniami i do wzmocnienia odporności organizmu i jak dla mnie jest ok !

Ola22 2015-08-30 21:07

Błee, paskudne są w smaku i ciężko jest je dobrze dobrać do określonej potrawy

Podobne produkty

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.